Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 16/02/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Farcádi Botond
Titlul articolului: Márciusban lesz a referendum?
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=9222


Numele cotidianului

Elõfordulhat, hogy hamarosan két népszavazáson is részt vehet a lakosság.

Március közepén szeretné megrendezni az egyéni választókerületes (uninominális) szavazási rendszerrõl szóló népszavazást Traian Bãsescu. Az államfõ errõl csütörtökön levélben értesítette a parlamentet, egyúttal felkérve a törvényhozó testületet, foglaljon állást az ügyben.

Amint arról beszámoltunk, Bãsescu szerdán a parlament két házának együttes ülésén vetette fel az egyéni választókerületes szavazási rendszerrõl szóló népszavazás ötletét, bejelentve ugyanakkor, hogy az alkotmány 90. cikkelye alapján – amely Románia elnökének a referendum kiírásához való jogát rögzíti – a procedúra már el is kezdõdött. Az államfõ tegnapi levelében hivatalosan is felkérte a parlamentet, fejtse ki álláspontját kérésével kapcsolatban. Parlamenti felszólalásában Bãsescu a politikai rendszer megreformálásával indokolta az egyéni választókerületes módszer szükségességét.
A márciusi dátumot a parlamenti pártok többsége meglehetõsen korainak tartja: szerintük ugyanis nincs elegendõ idõ a referendum megrendezéséhez, ennek elõkészítése ugyanis több idõt igényel. A parlament jogi bizottságainak elõbb ki kell dolgozniuk a referendum tárgyát képezõ határozattervezetet, majd a törvényhozás két házának együttes ülésén kell állást foglalni az ügyben. Az államfõ ezt követõen hirdetheti meg a referendumot, annak elõkészítése azonban ugyancsak idõbe telik, hiszen ki kell jelölni a választóbizottságokat, ki kell nyomtatni a szavazócédulákat, és legalább 30 napos tájékoztatási kampánnyal is számolni kell. Emiatt Bogdan Olteanu képviselõházi elnök úgy vélte: gyakorlatilag lehetetlen megrendezni a referendumot a Traian Bãsescu államfõ által kitûzött idõpontban. Ráadásul az elnök csak azt követõen szabhatja meg az idõpontot, miután a parlament már kifejtette álláspontját a kérdésben.
Az államfõt emellett populizmussal és demagógiával is vádolják a pártok képviselõi. Az RMDSZ-t és a Nagy-Románia Pártot leszámítva ugyanis elvileg valamennyi alakulat egyetért az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetésével. Az RMDSZ képviselõi szerint a szavazási rendszer megváltoztatása azért érintené hátrányosan a szövetséget, mert a magyar többségû megyéket leszámítva (Kovászna és Hargita) más megyékben nem jutna mandátumhoz az érdekvédelmi szervezet. A konzervatívok egyenesen fölöslegesnek tartják a referendumot, arra hivatkozva, hogy a pártok többsége egyetért a szavazási rendszer megváltoztatásával. Bãsescu bejelentésének hátterében az államfõ azon szándékát sejtik, hogy elterelje a figyelmet a menesztését célzó ellenzéki kezdeményezésrõl. A konzervatívok ugyanakkor felvetették, hogy az államfõ azért sürgeti a referendum megrendezését, hogy ne kerüljön sor a menesztésérõl szóló népszavazásra.
Márton Árpád, az RMDSZ képviselõházi frakcióvezetõje viszont nem tartja kizártnak, hogy a két referendumot egyszerre szervezzék meg. Szerinte azonban tovább bonyolítja az ügyet, hogy a Szociáldemokrata Párt már benyújtotta az államfõ menesztésének vitájáról szóló kérését a parlament állandó bizottságainak. Ha ugyanis a parlament ezt megvitatja és elfogadja, 30 napon belül kötelezõ lesz kiírni a Bãsescu tisztségébõl való felfüggesztésérõl szól népszavazást. A tervezett két referendum egyébként nem valószínû, hogy befolyással lehet a május 13-ára beharangozott európai parlamenti választásokra – vélte a Krónikának nyilatkozó Márton Árpád. Az RMDSZ képviselõházi frakcióvezetõje szerint a zûrzavaros törvénykezés miatt a legvalószínûbb, hogy döntõ szerep jut az Alkotmánybíróságnak. Egyelõre ugyanis az is kérdéses, hogy kezdeményezheti-e a referendum megszervezését az államfõ, amikor éppen folyamatban van ellene a menesztési eljárás.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.